Wyposażenie szatni pracowniczej — jak urządzić wspólną przestrzeń?
Szatnia pracownicza to miejsce, które ma zapewniać komfortową i bezpieczną zamianę odzieży własnej pracownika na tę roboczą. Dowiedz się, w jakich zakładach pracy pracodawca ma obowiązek organizacji szatni dla zatrudnionych i jakie wymogi musi brać pod uwagę podczas tworzenia takiego miejsca. Sprawdź, jakie meble socjalne sprawdzą się najlepiej, aby wyposażenie szatni mogło służyć pracownikom zgodnie z ich potrzebami.
Szatnia pracownicza — dla których zakładów pracy jest obowiązkowa?
Szatnia pracownicza musi być zorganizowana we wszystkich zakładach pracy, w których konieczna jest zmiana odzieży własnej zatrudnionych na ubranie robocze, ochronne lub reprezentacyjne. Do takich zaliczają się:
- zakłady produkcyjne,
- zakłady pracy służb mundurowych,
- zakłady pracy służb medycznych,
- miejsca budowy,
- hotele,
- obiekty gastronomiczne.
Wyposażenie szatni pracowniczej musi zapewniać odpowiednie miejsca do przechowywania odzieży w sposób bezpieczny i higieniczny. W szatni pracowniczej musi znaleźć się również przebieralnia, aby każdy z zatrudnionych mógł w komfortowy sposób zmienić odzież własną na tę specjalną do realizacji swoich zawodowych obowiązków oraz przebrać się we własne ubrania po zakończonej pracy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, szatnia pracownicza nie musi funkcjonować w zakładach pracy, w których pracownicy wykonują tylko pracę biurową. Nie muszą oni wykonywać swoich zawodowych obowiązków w odzieży specjalnej, a ubrania wierzchnie mogą pozostawiać na wieszakach w wydzielonym do tego miejscu.
Jakie wymagania musi spełniać szatnia dla pracowników?
Szatnia pracownicza ma dawać optymalne warunki do tego, aby każdy pracownik mógł w sposób odpowiedni przygotować się do wykonywania zadań służbowych. Mówią o tym przepisy Kodeksu pracy, przede wszystkim art. 111. Zgodnie z nim pracodawca musi zapewnić pracownikom szatnię o odpowiedniej wielkości, uwzględniając liczbę zatrudnionych. Wyposażenie szatni musi być dostosowane do warunków pracy, rodzaju wykonywanych obowiązków czy wykorzystywanych w zakładzie pracy technologii i materiałów.
Organizacja przestrzeni, w której pracownicy będą się przebierać oraz wyposażenie szatni pracowniczej powinna uwzględniać rodzaj takiego pomieszczenia. Wyróżnia się:
- szatnię odzieży własnej pracowników. To miejsce, w którym każdy pracownik powinien mieć dostęp do indywidualnej szafki, w której może przechowywać własne ubranie. W tym celu doskonale sprawdzają się zamykane szafy skrytkowe,
- szatnię podstawową. Wyposażenie szatni musi przewidywać dwie oddzielne szafki dla każdego pracownika na jego rzeczy osobiste oraz te służbowe,
- szatnię odzieży roboczej i ochronnej do przechowywania ubrań służbowych, wyposażoną na przykład w szafy ubraniowe,
- szatnię przepustową. To miejsce, w którym znajduje się wydzielona część na odzież roboczą i osobne wyposażenie szatni do przechowywania ubrań własnych. Taka szatnia powinna mieć łącznik z urządzeniami higienicznosanitarnymi, na przykład z natryskami.
Ponadto, przepisy BHP uwzględniają podział szatni na męskie oraz damskie. Każda szatnia powinna być oddzielnym pomieszczeniem, w którym funkcjonuje odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie oraz wentylacja. Co ważne, zabrania się, aby w szatni pracowniczej był montowany monitoring.
Wyposażenie szatni pracowniczej — ławki szatniowe, wieszaki i inne meble socjalne
Wyposażenie szatni pracowniczej musi zakładać miejsca siedzące w ilości, która przewiduje możliwość siedzenia dla nie mniej niż 50% pracowników, którzy są obecni na najliczniejszej zmianie. Najczęściej wybierane w tym celu meble socjalne to ławki wolnostojące szatniowe lub krzesła.
Wyposażenie szatni pracowniczej powinno przewidywać również zamykane szafy lub szafki na ubrania i rzeczy osobiste bądź służbowe, regały, półki oraz wieszaki. Wszystkie meble powinny być dopasowane do warunków, jakie panują w szatni oraz do potrzeb pracowników. Uwzględnić należy ich wymiary, w tym głębokość oraz wysokość. Istotne jest również sposób ich montażu, który ma zapewniać optymalne bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, że szatnia dla pracowników powinna być urządzona z dbałością o każdy szczegół, aby taka przestrzeń była dla zatrudnionych jak najbardziej komfortowa. Uwzględnić należy nie tylko aspekty bezpieczeństwa, higieny czy wygody, ale również prywatności. Każdy z zatrudnionych powinien mieć dostęp do własnej szafki na ubrania i rzeczy osobiste, dlatego tego rodzaju wyposażenie szatni musi być przewidziane w odpowiedniej ilości, uwzględniając liczbę pracowników.
Nowoczesne wyposażenie szatni i przebieralni firmowych — na co zwracać uwagę przy wyborze?
Wyposażenie szatni bez względu na jej rodzaj i cel wykorzystania, powinno być najlepszej jakości. Wszystkie meble socjalne muszą być trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepiej sprawdzą się meble o solidnej konstrukcji, na przykład te, które są wykonane ze stali nierdzewnej, malowane proszkowo. Dzięki temu przetrwają w swojej doskonałości przez wiele lat, nawet podczas intensywnej eksploatacji. Są odporne na działanie wody, ciężkich zabrudzeń, jak smar, wysokich czy niskich temperatur.
Warto dopasować wyposażenie szatni do całego pomieszczenia, aby przestrzeń pozostawała estetyczna. Doskonale sprawdzają się meble modułowe, które można dopasować wedle indywidualnych potrzeb oraz te z regulacją siedziska czy wysokości. Dobrym zabiegiem jest również zamówienie wyposażenia szatni według projektu, który powstał z uwzględnieniem specyficznych dla zakładu pracy wymagań.
Ze względu na różny charakter pracy w szatni pracowniczej konieczne mogą być również urządzenia higieniczne. Do takich zalicza się między innymi suszarka czy sprzęt do odpylania bądź odkażania odzieży. Bez względu na rodzaj wyposażenia szatni należy mieć na uwadze, że odległości pomiędzy meblami czy urządzeniami nie mogą być mniejsze niż 1,5 m.
FAQ:
1. W jakie meble socjalne powinna być wyposażona szatnia pracownicza?
Szatnia pracownicza powinna być wyposażona w meble dopasowane do warunków i charakteru pracy w danym zakładzie. Standardowo wyposaża się ją w ławki szatniowe lub siedziska, zamykane na solidne zamki szafy i szafki. Ściany warto zagospodarować na półkę na drobne przedmioty oraz wieszaki, na przykład na odzież wierzchnią.
2. Kiedy pracodawca ma obowiązek organizacji szatni dla pracowników?
Szatnia dla pracowników to nie tylko przywilej, który wpływa na komfort pracy. Taka przestrzeń jest nierzadko obowiązkowa, a jej organizacja wynika z przepisów prawa. Pracodawca musi zapewnić szatnię, jeśli do wykonywania zawodowych obowiązków pracownicy potrzebują zamiany ubrań własnych na odzież roboczą, ochronną lub reprezentacyjną.
3. Jak wybrać najlepsze wyposażenie szatni pracowniczej?
Meble socjalne w szatni pracowniczej muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i korozję. Warto wziąć pod uwagę, że w poszczególnych zakładach pracy panują specyficzne, nierzadko trudne warunki, a szatnia ma być miejscem do przebierania się w odzież roboczą, ale również do przechowywania własnych ubrań pracowników.