Szatnia pracownicza – wymagania i przepisy BHP
W miejscu pracy, gdzie pracownicy są narażeni na działanie zanieczyszczeń, wysiłek fizyczny lub specyficzne warunki, istnieje potrzeba zapewnienia odpowiedniej przestrzeni do zmiany ubrania i przechowywania odzieży osobistej. Szatnia pracownicza stanowi integralny element takich miejsc, pełniąc nie tylko praktyczną, ale i ważną funkcję w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie standardy należy spełnić oraz jak zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoim pracownikom.
Czym jest i do czego służy szatnia pracownicza?
Szatnia dla pracowników to wydzielone pomieszczenie i nieodłączny element każdego miejsca pracy, w którym trzeba zmienić ubranie z prywatnego na ochronne. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie wygody i bezpieczeństwa pracownikom, gdyż służy do przechowywania ich odzieży prywatnej oraz ochronnej, a także innych przedmiotów osobistych, nieużywanych w trakcie pracy. Kluczowym elementem wyposażenia są meble socjalne, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przebranie się przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy.
Szatnia pracownicza właściwie zaprojektowana i wyposażona w funkcjonalne szafki do szatni ma kluczowe znaczenie dla utrzymania higieny i porządku w miejscu pracy. Pracownicy mają obowiązek korzystać z szatni, aby przebierać się z odzieży prywatnej w roboczą i na odwrót. Dzięki temu możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych oraz uniknięcie przenoszenia zanieczyszczeń z miejsca pracy do domu
Wspólna szatnia dla pracowników – najpopularniejsze rodzaje
W zależności od specyfiki miejsca pracy różne są także rodzaje szatni pracowniczych.
- Szatnie odzieży własnej pracowników to miejsce, gdzie pracownicy mogą przechowywać swoje prywatne rzeczy i ubrania. Szatnie na odzież własną pracowników powinny uniemożliwiać kontakt prywatnych ubrań ze środkami ochrony indywidualnej.
- Szatnie podstawowe to natomiast pomieszczenia przeznaczone do przechowywania odzieży roboczej. W niej pracownik może zmienić strój na odpowiedni do wykonywanych obowiązków.
- Szatnie odzieży roboczej (ochronnej) służą do przechowywania specjalistycznego sprzętu ochronnego.
- Szatnie przepustowe to przestrzeń, która zawiera sekcje przeznaczone dla odzieży osobistej pracowników oraz ubrań roboczych i środków ochrony indywidualnej. Pomieszczenie to może być wyposażone w natryski, tworząc spójną i funkcjonalną instalację, która umożliwia pracownikom zmianę odzieży oraz dezynfekcję ciała przed i po pracy.
Wybór odpowiedniego typu szatni pracowniczej zależy od wielu czynników – rodzaju wykonywanej pracy, liczby pracowników czy wymagań BHP. Ważne jest, aby każda była odpowiednio funkcjonalna i spełniała swoje podstawowe zadanie – umożliwiała bezpieczne i higieniczne przechowywanie odzieży oraz innych niezbędnych przedmiotów. Pamiętajmy, że odpowiednio zaprojektowana szatnia pracownicza to nie tylko wygoda, ale również zgodność z przepisami prawa pracy.
Szatnia pracownicza – wymagania do spełnienia
Wymagania prawne dotyczące szatni pracowniczych są szczegółowo określone w przepisach, a konkretniej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa.
- Szatnie muszą być oddzielne dla każdej płci, to podstawowy wymóg, który ma na celu zapewnienie prywatności pracownikom.
- Każda szatnia powinna znajdować się w osobnym pomieszczeniu, które jest odpowiednio oświetlone. Liczy się także wentylacja (szybka cyrkulacja powietrza) oraz prawidłowe ogrzewanie.
- Oświetlenie powinno być dostosowane do charakteru pomieszczenia, tak, aby umożliwić swobodne korzystanie z niego bez względu na porę dnia.
- Kolejnym istotnym aspektem jest wyposażenie szatni w miejsca siedzące. Pracownicy powinni mieć możliwość wygodnego przebrania się przed i po pracy, dlatego obowiązkowe jest zapewnienie ławek lub innych miejsc do siedzenia. Liczba miejsc siedzących powinna odpowiadać połowie pracowników korzystających z danej szatni jednorazowo.
- Wysokość pomieszczenia również ma znaczenie, gdyż według przepisów musi wynosić co najmniej 2,5 metra. To gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza.
- Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, są przejścia między poszczególnymi częściami szatni. Muszą one mieć szerokość większą niż 1,5 metra w celu zapewnienia swobodnego przepływu pracowników, nawet gdy korzystają z nich jednocześnie.
Pamiętajmy, że szatnia pracownicza to miejsce, które powinno służyć wygodzie i bezpieczeństwu osób tam przebywających. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich wymagań prawnych i BHP. Szatnia dla pracowników, niezależnie od jej obłożenia, powinna lśnić czystością i stanowić jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez firmy sprzątające w zakładzie pracy.
Ile m2 na pracownika w szatni?
Przyjmuje się, że na każdego pracownika korzystającego aktywnie z danej szatni powinno przypadać minimum 0,5 mkw wolnej przestrzeni po podłodze. To oznacza, że dla dwudziestoosobowej grupy pracowników odpowiednia będzie szatnia o powierzchni minimum 10 mkw. Oczywiście nie istnieje górna granica, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby była jeszcze większa w celu poprawy uczucia prywatności. Wielkość pomieszczenia należy dostosować do liczby zatrudnionych pracowników.
Szatnia dla pracowników – wymogi dotyczące mebli
Szatnia pracownicza to nie tylko miejsce, gdzie pracownik może zostawić swoje rzeczy osobiste, ale także przestrzeń, która powinna zapewniać komfort i higienę.
Powinny być przestronne, wygodne w użytkowaniu w przechowywaniu odzieży. W zależności od potrzeb firmy mogą to być szafki jedno- lub wielodrzwiowe, z zamkiem bądź bez. Ważne jest również, aby były wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia i łatwych do czyszczenia.
- Urządzenia sanitarne i higieniczne
W szatniach pracowniczych, dedykowanych osobom pracującym w niekorzystnych warunkach, powinny znaleźć się m.in. umywalki, suszarki do rąk oraz dystrybutory mydła. Niektóre firmy decydują się również na instalację pryszniców dla swoich pracowników – szczególnie jeśli ich praca wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym lub ekspozycją na brud i kurz. Dobrze wyposażona szatnia powinna również zawierać kosze na śmieci oraz pojemniki na zużyte ręczniki papierowe czy też inne odpady.
- Urządzenia do czyszczenia i odpylania odzieży oraz obuwia
Wiele firm decyduje się na zakup specjalistycznych maszyn, które pomagają w utrzymaniu odzieży pracowniczej w nienagannej czystości. Mogą to być np. urządzenia do odpylania ubrań, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia z tkanin, czy maszyny do czyszczenia butów, które pomagają pozbyć się brudu i błota.
FAQ:
- Jaka powinna być szatnia pracownicza?
Każdy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia przeznaczone do przechowywania i zmiany odzieży roboczej i prywatnej. Pokój przeznaczony w tym celu powinien być odpowiednio duży i oświetlony, musi także zawierać kilka podstawowych mebli przeznaczonych do przechowywania odzieży należącej do pracowników.
2. Jakie jest podstawowe wyposażenie szatni pracowniczej?
Wśród podstawowych mebli na odzież roboczą i prywatną znajdują się szafy na zamek lub bez niego, ławki i siedziska, a także urządzenia sanitarne i higieniczne.
3. Ile m2 na pracownika w szatni?
W wydzielonych pomieszczeniach przeznaczonych na szatnię powinno znaleźć się 0,5 mkw przestrzeni na każdego pracownika. To wartość minimalna – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zwiększyć.