Oświetlenie warsztatu – jakie powinno być?
Wszystkie prace warsztatowe – w tym te bardzo precyzyjne i dokładne – powinno się wykonywać wyłącznie przy prawidłowym oświetleniu. Liczy się jednak nie tylko osławiona moc światła, choć to podstawa podczas wyboru dla większości mechaników lub prywatnych majsterkowiczów. Istotna jest bowiem także kwestia oddawania barw, temperatura światła i wiele innych parametrów, które mają decydujący wpływ na komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo. Jakie wybrać oświetlenie warsztatu? Czym się kierować podczas zakupu? Odpowiadamy!
Oświetlenie warsztatu – czy to niezbędne?
Wielu mechaników zupełnie zapomina o tym, jak istotne jest odpowiednie oświetlenie w stosunku do rodzaju wykonywanej pracy. Niektóre zadania, w tym montaż, demontaż, spawanie, skręcanie czy lutowanie, są co prawda bardziej wymagające w kwestii jego niedoboru, lecz nie można także pominąć tych nieco większych prac. Nawet związanych z obróbką dużych elementów mechanicznych, w tym montażu jednostek napędowych czy skrzyń biegów. Dobre lampy warsztatowe są z tego względu w zasadzie niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego.
- Efektywność – rezultaty pracy mechanika samochodowego zależą przede wszystkim od jego precyzji, a o tę bardzo ciężko w przypadku niedostatecznej ilości światła. Praca, którą można zrealizować wyłącznie za dnia i to tuż przy oknie, nie należy do profesjonalnych, podobnie jak znacznie dłuższy czas naprawy.
- Bezpieczeństwo – praca bez mocnego oświetlenia może być ryzykowna. Zarówno podczas przykręcania śrub, jak i w chwili wbijania kołków i gwoździ, obróbki skrawaniem czy spawania i lutowania, kiedy to mocne światło jest szczególnie istotne dla zdrowia i życia operatora.
- Zmniejszenie zmęczenia – oczy w trakcie wielogodzinnej pracy stają się sukcesywnie coraz bardziej zmęczone. To fakt i zarazem także efekt, któremu nie da się przeciwstawiać. Zbyt mała ilość światła jednak dodatkowo znacznie pogłębia to uczucie, wpływa negatywnie na akomodację oka i może powodować intensywne bóle głowy.
Oświetlenie główne i przenośne stanowi nie bez powodu w każdym profesjonalnym warsztacie fundament i zarazem jeden z pierwszych elementów montowanych na długo przed rozpoczęciem pracy. Warto postawić na lampy LED do warsztatu wysokiej jakości – tylko te będą w stanie spełnić oczekiwania specjalistów.
Na jakie oświetlenie do warsztatu warto postawić?
Oświetlenie warsztatowe jest dość obszerną kategorią, gdyż w praktyce zawiera nawet kilkaset zupełnie różnych źródeł świetlnych. Wszystkie różnią się przede wszystkim konstrukcją, a ta dzieli się na:
- Lampy warsztatowe sufitowe – to podstawowe oświetlenie całego pomieszczenia, z reguły mocne, intensywne i raczej bez ukierunkowania w jedną tylko stronę. W efekcie poprawia komunikację, ułatwia ominięcie przeszkód w warsztacie samochodowym, jak i poszukiwanie konkretnych narzędzi czy normaliów warsztatowych.
- Oświetlenie przenośne – to oświetlenie właściwe, czyli przeznaczone do zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa pracy precyzyjnej lub wymagającej. Takie oświetlenie występuje w wersji na kółkach, wówczas można je przestawiać w zależności od swoich potrzeb, jak i jako stojące, na nóżkach. Takie warianty wymagają zwykle ich podniesienia oraz ręcznego przestawienia w inne miejsce. Kolejnym wariantem są modele trzymane w ręce, które można np. położyć lub przypiąć do np. karoserii.
Zawsze warto zainwestować w oba warianty. Nie są bowiem zamienne, gdyż małym oświetleniem o skupionej wiązce świetlnej ciężko byłoby oświetlić całe pomieszczenie i odwrotnie – montaż małych podzespołów pod podwoziem przy świetle sufitowym jest w zasadzie niemożliwe.
Postaw na oświetlenie LED. Lampy ledowe do warsztatu są znacznie oszczędniejsze od standardowych żarówek sodowych i rtęciowych, wycofanych zresztą już ze sprzedaży. Oświetlenie LED warsztatu samochodowego cechuje się wieloletnią trwałością i wysoką efektywnością, dzięki której pobierają mniej mocy przy zachowaniu bardzo dużej mocy strumienia świetlnego. Ponadto nowoczesne oświetlenie LED cechuje się stosunkowo dobrą klasą szczelności, która w przypadku lamp przeznaczonych do pracy w zapylonych pomieszczeniach, np. do warsztatu samochodowego, może wynosić nawet IP 65.
Za to w przypadku niektórych świetlówek LED, przeznaczonych do pracy np. w komorze silnikowej, producenci stawiają na pełną ochronę w postaci kratki. Rozwiązanie to zabezpiecza cenną żarówkę przed jej stłuczeniem za pomocą młotka czy po upadku na podłogę. Taka lampa do warsztatu jest wytrzymalsza i stanowi lepsze rozwiązanie wszędzie tam, gdzie jest ryzyko jej uszkodzenia.
Jaka barwa światła do warsztatu?
Barwa światła odpowiada za realny kolor strumienia świetlnego rzucanego przez wybraną żarówkę. A ta może się różnić diametralnie. Z jednej strony mamy barwę ciepłą (od 0 do 3600 K), która przypomina zwykłą świeczkę, podczas gdy z drugiej strony – barwę wręcz granatową (od 5000 K wzwyż). Oba skrajne końce skali mają jedną, podstawową wadę – przekłamania kolorów oraz różny wpływ na efektywność pracy, np. barwa żółta nieco usypia, podczas gdy błękitna zwiększa wydajność, lecz także pogarsza samopoczucie. Warto postawić na energooszczędne źródło światła o barwie neutralnej (od 3600 K do 5000 K), która nie przekłamuje kolorów, zachowując ich prawidłowe nasycenie oraz barwę. Ma to szczególnie duże znaczenie w lakierniach oraz zakładach blacharsko-lakierniczych.
Jakie oświetlenie do warsztatu ma największe znaczenie?
Oświetlenie warsztatu samochodowego to bardzo szeroka kategoria – zawiera nie tylko lampy sufitowe i mobilne, lecz także oświetlenie dodatkowe przeznaczone do wyselekcjonowanych zastosowań.
Zawsze warto postawić na stół warsztatowy z nadbudową zakończoną u góry mocnym, podłużnym oświetleniem typu LED o długości odpowiadającej szerokości blatu. Istotne jest, aby strumień światła był skierowany na przestrzeń roboczą. W modelach największych szerokość źródła światła może wynosić nawet 120 cm. Tak długie świetlówki LED umożliwiają oświetlenie warsztatu w jego samym centrum – na stole, na którym przeprowadza się każdą pracę, w tym montaż, demontaż oraz obróbkę mechaniczną i termiczną wybranych podzespołów czy akcesoriów.
Dobrze jest także postawić na kilka źródeł punktowych, rozlokowanych w miejscach zacienionych i takich, do których nie dociera światło sufitowe. Świetnym rozwiązaniem jest montaż lampy do warsztatu LED w postaci kinkietów oraz wpuszczanych oczek, które zapewniają skupiony strumień świetlny – idealny do rozświetlania wnęk czy korytarzy.
FAQ:
1. W czym pomaga oświetlenie warsztatu?
Oświetlenie warsztatu ma decydujący wpływ na efektywność pracy. Lampy przenośne oraz stacjonarne zmniejszają ryzyko popełnienia błędów, zwiększają bezpieczeństwo oraz przyspieszają wykonanie wielu prac. Ponadto oświetlenie ogólne pozwala łatwiej odnaleźć narzędzia czy materiały.
2. Jakie oświetlenie do warsztatu warto kupić?
Oświetlenie do warsztatu samochodowego warto podzielić na dwa rodzaje – mobilne oraz stacjonarne. Kup koniecznie oświetlenie liniowe, które najlepiej sprawdzi się jako sufitowe, jak i lampy do warsztatu na stojakach lub ręczne. Nimi z kolei oświetlisz wnękę silnika, bagażnik czy spód pojazdu podczas jego naprawy.
3. Oświetlenie do warsztatu – które parametry są najważniejsze?
Liczy się dosłownie wszystko – od mocy światła, poprzez współczynnik efektywności świetlnej i odwzorowania barw, aż na temperaturze światła kończąc. Warto postawić na lampy ledowe – do warsztatu stanowią idealny wybór i bardziej energooszczędne źródło światła niż oświetlenie tradycyjne. Najlepiej sprawdzi się barwa neutralna, czyli około 4000 – 5000 K, oraz moc dostosowana do metrażu i wykonywanej pracy.