Jak urządzić warsztat ślusarski? Podstawowe wyposażenie
22.02.2023

Jak urządzić warsztat ślusarski? Podstawowe wyposażenie

Wyposażenie warsztatu ślusarskiego jest niezwykle istotne – nie tylko dla klienta, ale także dla samego ślusarza. To w końcu codziennie pracuje on w zakładzie ślusarskim i korzysta ze wszystkich niezbędnych do pracy sprzętów. Narzędzia i maszyny w warsztacie nie tylko ułatwiają prace ślusarskie, ale i niejednokrotnie wykonanie pewnych zleceń jest bez nich niemożliwe. Ślusarz, który nie oferuje pełnego zakresu usług, nie będzie w stanie wypracować solidnej pozycji na rynku i szybko zostanie wyparty przez konkurencję. Dlatego odpowiednie wyposażenie warsztatu ślusarskiego jest tak istotne.

Jak urządzić warsztat ślusarski?

Ślusarz to osoba pracująca w większości warsztatów samochodowych, jednak wielu z nich postanawia otworzyć zakład ślusarski i działać pod własnym imieniem. Rozpoczęcie biznesu wiąże się z wieloma niewiadomymi. Ważnych aspektów jest niemało, a jednym z nich jest oczywiście wyposażenie warsztatu ślusarskiego. Jak zatem urządzić własną pracownię?

Nieodłącznym elementem prac ślusarskich jest użycie wielu ostrych i ciężkich narzędzi, dlatego niezwykle ważne jest, aby warsztat został urządzony, zachowując wszelkie zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zadbaj o to, żeby wszystkie maszyny miały swoje stałe miejsca, które umożliwiają maksymalną swobodę ruchu i przestrzeń do pracy. Dodatkowo nie pozwól, aby po podłodze walały się porozrzucane narzędzia, a pod nogami plątały się kable. Bardzo ważne jest również oświetlenie – im więcej mocnych lamp, tym lepiej.

Urządzając zakład, pamiętaj o meblach warsztatowych. Nie tylko wpływają na optymalizację miejsca w pomieszczeniu, ale także wyglądają estetycznie i pozwalają zachować porządek. Wszystkie potrzebne meble do kompletnego wyposażenia warsztatu ślusarskiego, takie jak stoły warsztatowe, regały metalowe i szafy narzędziowe, znajdziesz w sklepie Metalfactor.

Podstawowe wyposażenie warsztatu ślusarskiego – narzędzia

W pracy ślusarza niezbędne są narzędzia ręczne. To właśnie nimi rzemieślnik wykonuje większość prac. Dzięki znajomości odpowiednich technik oraz przy użyciu dopasowanych urządzeń ślusarz jest w stanie stworzyć z metalu niesamowite rzeczy – konstrukcje metalowego ogrodzenia, elementy samochodowe bądź projekty artystyczne na zamówienie. Jakie to narzędzia? Na początek postaw na:

 • komplet śrubokrętów,
 • młotki w różnych rozmiarach,
 • pilniki,
 • otwornice,
 • imadło,
 • ostrzałki do wierteł,
 • nóż z wymiennymi ostrzami,
 • piły do metalu,
 • wkrętaki,
 • przecinaki.

Każdy z tych przedmiotów to proste narzędzie, które często stosujemy do napraw domowych. Jednak jakość narzędzi ślusarskich znacznie różni się od tych przeznaczonych na własny użytek. W warsztacie musisz także mieć całe komplety bądź zestawy, ponieważ większość prac wymaga zastosowania narzędzi w różnych rozmiarach i kształtach.

Ten wykaz służy także do awaryjnego otwierania zamków, co często wiąże się z nagłymi wezwaniami do pracy w terenie. Warto zainwestować w dobrą skrzynkę lub torbę na narzędzia, która pomieści niezbędne rzeczy.

Nie zapomnij o podstawie, jaką jest stół ślusarski. Powinien być solidny, dobrze wyprofilowany i dostosowany do Twojego wzrostu. Odpowiednio dobrany stół wpłynie na komfort Twojej pracy, co przełoży się na jakość usług ślusarskich.

Podstawowe maszyny w warsztacie ślusarskim

Oprócz ręcznych narzędzi ślusarskich w warsztacie powinny znaleźć się maszyny służące do obróbki metalu. Część z nich podobna jest do tych używanych w większości warsztatów samochodowych, a cześć to urządzenia, które spotkasz tylko w warsztatach ślusarskich. Podstawowy sprzęt ślusarski to przede wszystkim:

 • piły taśmowe do metali,
 • przecinarki taśmowe,
 • narzędzia do spawania,
 • gwintowniki automatyczne,
 • frezarki,
 • tokarki.

Wszystkie te maszyny umożliwią precyzyjne cięcie, spawanie i formowanie metalu według potrzeb i projektów klienta. Nie tylko wpływają na dokładność wykonywanych prac, ale także pozwalają zaoszczędzić czas, co może przekładać się pośrednio na większe zyski.

Wyposażenie warsztatu ślusarskiego – na co zwrócić uwagę?

Praca ślusarza to trudny zawód, obarczony dużym wysiłkiem fizycznym. Odpowiednie narzędzia i maszyny to nieoceniona pomoc w codziennych obowiązkach. Dlatego wybierając wyposażenie do warsztatu ślusarskiego, warto zwrócić uwagę na kilka podatkowych kwestii:

 • Jakość – postaraj się, aby wszystkie elementy wyposażenia, łącznie z meblami i kablami, były najlepszej jakości. Często cena takich produktów jest wyższa, jednak jest to inwestycja na kilka najbliższych lat. Dodatkowo masz pewność, że noż nie złamie się po trzecim użyciu, a frezarka nie przestanie działać za dwa miesiące. Sumując potencjalne wymiany części i naprawy, okaże się, że korzystniej wychodzi zakup urządzeń cechujący się lepszą jakością i profesjonalnym wykonaniem.
 • Wygoda – na rynku znajdziesz wiele maszyn, które wykonują pełen zakres działań ślusarskich. Jednak istotnym aspektem w pracy jest także wygoda pracownika. Kompletując wyposażenie, nie musisz kierować się pogonią za najnowszymi wynalazkami w branży ślusarskiej – postaw na wygodę użytkowania i niezawodność.
 • Cena – dla wielu początkujących ślusarzy, cena poszczególnych maszyn może okazać się zbyt wysoka. Działa to zniechęcająco. Jednak warto pamiętać o tym, że pierwsze wyposażenie warsztatu ślusarskiego nie musi składać się tylko z nowych sprzętów. Znajdź używane, w dogodnych cenach.

Ile kosztuje kompleksowe wyposażenie warsztatu ślusarskiego?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje wyposażenie warsztatu ślusarskiego. Dlaczego? Ponieważ każdy ślusarz kompletuje wyposażenie wedle własnych preferencji, powierzchni zakładu oraz zakresu świadczonych usług. Stół ślusarski w większym rozmiarze będzie znacznie droższy niż jego mniejszy odpowiednik. Dodatkowo dochodzi kwestia liczby stanowisk. Z oczywistych względów im więcej stanowisk ślusarskich, tym większe koszty związane z wyposażeniem.

Podstawowe narzędzia ślusarskie, takie jak młotek lub imadło, wiążą się z wydatkiem rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ceny poszczególnych sprzętów nie są wysokie, jednak w kompleksowym wyposażeniu warsztatu ślusarskiego potrzebny jest każdy rodzaj, co wiąże się z wyższymi kosztami. Przykładowo cena młotka ślusarskiego to koszt od 15 do 150 zł w zależności od wielkości, wagi oraz firmy. Imadło ręczne kupisz za 350 zł, jednak decydując się na zakup używanego sprzętu, możesz je znaleźć nawet w cenie 150-200 zł. Nowe wiertła ślusarskie mogą kosztować od 140 do 180 zł za komplet.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku maszyn ślusarskich. Nowa piła taśmowa do metalu może kosztować nawet 25 000 – 30 000 zł. Choć z łatwością znajdziesz oferty reklamujące mniejsze piły za 1/3 tej ceny. Dobra jakościowo frezarka zmieści się w granicach od 1500 do 3000 zł.

Rozbieżność rynkowych cen jest tak duża, że zakład ślusarski można wyposażyć już za około 25 tysięcy zł, ale równie dobrze możesz przeznaczyć 125 tysięcy. Wszystko zależy od kapitału na start i specyfiki zakładu.

FAQ:

1. Jak urządzić warsztat ślusarski?

Podczas urządzania warsztatu ślusarskiego niezwykle ważne jest kierowanie się zasadami BHP. Bezpieczeństwo w zakładzie ślusarskim to podstawa. Pamiętaj także o odpowiedniej organizacji przestrzeni, mocnym oświetleniu i dopasowanych meblach warsztatowych.

2. Co składa się na podstawowe wyposażenie warsztatu ślusarskiego?

W każdym warsztacie ślusarskim obowiązkowo muszą pojawić się narzędzia ręczne oraz maszyny. Narzędzia ręczne to przede wszystkim:

 • młotki,
 • pilniki,
 • imadła,
 • wiertła do metalu,
 • piły do metalu.

Maszyny to najczęściej piły taśmowe, przecinarki, frezarki, czy tokarki.

3. Ile kosztuje kompletne wyposażenie warsztatu ślusarskiego?

Trudno jednoznacznie określić koszty wyposażenia warsztatu, ponieważ zależą one między innymi od liczby stanowisk oraz powierzchni zakładu. Narzędzia ręczne można kupić już od kilkuset złotych, natomiast maszyny takie jak piły taśmowe lub frezarki do metalu to wydatek rzędu nawet 30 tysięcy zł.

Bestsellery

pojemnik warsztatowy 5A

pojemnik warsztatowy 5A

Zobacz produkt
Zawieszka haczyk pojedynczy ZL100

Zawieszka haczyk pojedynczy ZL100

Zobacz produkt
Zawieszka haczyk podwójny ZC100

Zawieszka haczyk podwójny ZC100

Zobacz produkt
Szafa skrytkowa SS302-10

Szafa skrytkowa SS302-10

Zobacz produkt