Jak otworzyć warsztat samochodowy? Wymogi i niezbędne formalności
Zastanawiasz się, jak otworzyć własny warsztat samochodowy? Założenie własnego serwisu napraw pojazdów jest strategicznym posunięciem; popyt na usługi jest nieustannie na wysokim poziomie. Samodzielne prowadzenie biznesu jest w niektórych przypadkach połączone z wieloma wyrzeczeniami. Mowa tu nie tylko o kwestiach finansowych, ale również konieczności zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Jak jest w przypadku warsztatu samochodowego?
Jak założyć warsztat samochodowy? Przewodnik po wymaganiach
Dobrą wiadomością dla wszystkich, których chcieliby założyć własny serwis samochodów, będzie z pewnością fakt, że otwarcie warsztatu samochodowego nie wymaga właściwie żadnych specjalistycznych uprawnień czy licencji. Właściciel, który chce założyć warsztat samochodowy, nie musi starać się o dodatkowe pozwolenia, co znacząco ułatwia cały proces. Serwis naprawy samochodów to rodzaj działalności, który może być właściwie prowadzony pod każdą formą: najczęściej wybiera się do tego jednoosobową działalność gospodarczą, zdecydowanie rzadziej spółkę.
Jak otworzyć warsztat samochodowy – początki w branży
Pierwszym etapem dla każdego, kto marzy o własnym warsztacie samochodowym, jest zarejestrowanie działalności w CEIDG. Jeśli jednak decydujemy się na inną formę działalności niż jednoosobowa, konieczne będzie wpisanie jej także w KRS. Osoba, która w ramach prowadzenia działalności gospodarczej będzie sprzedawała towary lub świadczyła usługi objęte VAT-em, powinna również złożyć do urzędu skarbowego formularz VAT-R. Należy tego dokonać najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem samej sprzedaży. Tego typu druk rejestruje przedsiębiorcę jako czynnego lub zwolnionego z konieczności płacenia podatku od towarów oraz usług.
Rozliczenia warsztatu samochodowego, czyli kasa fiskalna
Prowadzenie działalności gospodarczej opartej w dużej mierze na handlu czy usługach odpłatnych, wiąże się z koniecznością rozliczania poprzez kasę fiskalną. Ta metoda ewidencjonowania sprzedaży dla osób prywatnych obowiązuje od stycznia 2020 roku: dotyczy właśnie przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej oraz stacji paliw. Kto jeszcze musi wyposażyć się w kasę fiskalną? Konieczna ona będzie w przypadku:
- wykonywania napraw pojazdów silnikowych,
- wymiany opon lub kół pojazdów silnikowych,
- badań oraz przeglądów technicznych.
Warto pamiętać o tym, że do rozliczania zgodnie z przepisami wymagane są kasy fiskalne online.
Opodatkowanie warsztatu samochodowego
Istotną kwestią jest także forma opodatkowania usług związanych z działaniem warsztatu samochodowego. Do tego, by zdecydować się na odpowiednią formę rozliczania, należy przede wszystkim określić konkretnie zakres wykonywanej działalności. Samodzielne wykonywanie napraw – na przykład w budynku należącym do właściciela firmy, najlepszym opodatkowaniem będzie ryczałt w wysokości 8,5%. Taki układ możliwy jest dlatego, że przedsiębiorca będzie ponosił niewielkie koszty wykonywania usług.
W przypadku, gdy warsztat samochodowy znajduje się w lokalu wynajętym – i to w dobrej lokalizacji, a jego właściciel planuje dodatkowo zatrudnić wyspecjalizowanych fachowców, to lepszym wyborem będzie wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych. Określone są one wówczas według obowiązującej skali podatkowej.
Wspomnieliśmy już o konieczności składania dokumentu VAT-R w momencie, gdy dana osoba zdecyduje się założyć warsztat samochodowy sprzedający części samochodowe. Jeśli właściciel zdecyduje się na handel różnymi artykułami, wówczas nie ma prawa do tego, by odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy.
Warsztat samochodowy z VAT czy bez VAT?
Założeniem, jakie z pewnością przyświeca wielu potencjalnym właścicielom warsztatów samochodowych, jest rozwoju swojej firmy. Jeśli chcemy, by korzystało z niej coraz to więcej klientów, to bycie czynnym podatnikiem VAT jest zdecydowanie korzystniejszą opcją. Na początku działalności można jednak skorzystać ze zwolnienia VAT – zwłaszcza że pierwsze lata prosperowania to przede wszystkim obsługa klientów indywidualnych. Jeśli właściciel warsztatu samochodowego dopiero rozpoczyna działalność, jego zwolnienie z podatku nie będzie wymagało dodatkowych czynności. Limit obrotu, który uprawnia do bycia zwolnionym z VAT, wynosi w tym momencie 200 tysięcy złotych.
Warsztat samochodowy a PKD
Planując założenie warsztatu samochodowego, nie można zapomnieć o określeniu PKD. Symbol ten pozwala na identyfikację prowadzonej działalności zgodnie z branżami, jakie zostały rozpisane w Polskiej Klasyfikacji Działalności. W przypadku warsztatów samochodowych stosuje się kod 45.20.Z. Jeśli firma zdecyduje się także na sprzedawanie części samochodowych bądź innych akcesoriów, wówczas PKD nieco się rozszerza i wynosi 45.32.Z.
Jak otworzyć warsztat samochodowy – wyposażenie
Do tego, by móc prowadzić usługi na najwyższym poziomie, konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Każda osoba planująca założenie warsztatu samochodowego musi liczyć się z tym, że koszt zakupu niezbędnego wyposażenia może stanowić dość poważne obciążenie finansowe. Na początek na pewno konieczna będzie inwestycja w podnośniki ciśnieniowe, mierniki czy też urządzenia do sprawdzania kół geometrycznie. Serwisy samochodowe muszą mieć na wyposażeniu warsztatu również standardowe narzędzia: klucze, prasy hydrauliczne, przyrządy do regulacji oraz wiele innych. Kompletna lista zależy oczywiście od konkretnych usług, jakie dany warsztat samochodowy ma zamiar oferować; zdarzyć się może, że będzie ona znacznie dłuższa, niż ta wymieniona przez nas.
Wybierając wyposażenie warsztatu, trzeba również rozejrzeć się za funkcjonalnymi meblami. Z pewnością przydatne okażą się stoły warsztatowe, biurka, kontenerki, wózki serwisowe czy chociażby szafy narzędziowe.
Naprawa pojazdów samochodowych – w jakim lokalu?
Warunki lokalowe dla warsztatu samochodowego są kolejnym aspektem, który dotyczy potencjalnego właściciela firmy. Co ciekawe, warsztat możesz założyć nawet w swoim przydomowym garażu! Jedynym warunkiem jest to, że miejsce świadczenia usług musi spełniać określone wymogi techniczne. Lokal musi być wyposażony między innymi w wentylacje, antypoślizgowe posadzki, jak również dobrze dobrane oświetlenie.
Korzystanie z nowoczesnych maszyn może sprawić, że proponowana przez nas naprawa pojazdów samochodowych będzie atrakcyjniejsza dla większej ilości osób. Inwestując w innowacyjny sprzęt, warto postarać się o odpowiednie certyfikaty, które zapewnią klientów o usługach najwyższej jakości.
Zakładanie własnego warsztatu samochodowego – podsumowanie
Wiemy już, jak otworzyć warsztat samochodowy: nie wiąże się to z koniecznością gromadzenia pozwoleń czy dokumentów. Wbrew pozorom, prowadzenie działalności jest bardzo proste – przynajmniej ze strony prawnej. Oczywiście potencjalny właściciel musi dbać o kwestie rozliczeniowe, wyposażenie danego lokalu oraz przearanżowanie go tak, by spełniał warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.
FAQ:
1. Czy można założyć warsztat samochodowy w przydomowym garażu?
Tak, istnieje taka opcja – garaż musi jednak spełniać określone wymogi.
2. Czy do tego, by założyć warsztat samochodowy, potrzebne są jakieś uprawnienia?
Nie, potencjalny właściciel nie musi przedstawiać takich dokumentów.
3. Czy w warsztacie samochodowym musi być kasa fiskalna?
Tak, prowadzenie handlu bądź usług odpłatnych wymaga rozliczania przez kasę fiskalną.