Jak dobrać wysokość i wymiary stołu warsztatowego? Praktyczne wskazówki!
Zawsze warto dbać o komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania trudnych i skomplikowanych prac, polegających na obróbce mechanicznej czy montażu wielu zupełnie różnorodnych artykułów. Podstawowym problemem podczas wyboru umeblowania jest z całą pewnością wysokość stołu warsztatowego, którą warto dopasować zarówno do wzrostu użytkownika, jak i rodzaju materiałów poddanych obróbce. Zobacz, jak wybrać dobry stół warsztatowy i czym się kierować w jego konfiguracji.
Stół warsztatowy – czym jest i do czego służy?
Stół warsztatowy to podstawowy mebel wykorzystywany w większości warsztatów. Cechuje się bowiem wieloma parametrami technicznymi, przez które stanowi podstawowy wybór wśród przedsiębiorców oraz prywatnych majsterkowiczów, którzy traktują swoją pracę, nawet mimo jej okazjonalnej realizacji, znacznie poważniej. Gotowy stół warsztatowy jest:
- Bardzo trwały – kompletne lub składane stoły warsztatowe cechują się przede wszystkim wysoką trwałością, zdecydowanie przewyższającą tradycyjne meble użytkowane w domach. Oznacza to, że bez większego problemu wytrzymają nawet szczególnie intensywne użytkowanie w ramach warsztatów zajmujących się pracami ciężkimi, takimi jak obróbka podzespołów mechanicznych i elementów sprzętu przemysłowego. Solidny stół to podstawa.
- Bezpieczny w eksploatacji – każdy rodzaj stołu warsztatowego dzięki trwałej i zwartej konstrukcji jest sztywny i stabilny, a tym samym – bezpieczny. To ogromna zaleta w kwestii BHP, gdyż osunięcie się różnych materiałów, szczególnie ciężkich i dużych, może spowodować zagrożenie dla zdrowia oraz życia pracownika.
- W pełni komfortowy – odpowiednia szerokość stołu warsztatowego wraz z jego prawidłową długością i wysokością gwarantuje w zasadzie pełną wygodę nawet podczas długiej i wyczerpującej pracy. Jest to możliwe za sprawą rozwiązań dodatkowych, takich jak półki oraz szuflady, dzięki którym można mieć wszystkie urządzenia używane w obrębie danej firmy zawsze pod ręką. A to z kolei ma wpływ na efektywność pracy.
To wszystko sprawia, że blat warsztatowy odporny na praktycznie wszystkie uszkodzenia mechaniczne jest niezastąpionym kompanem w trakcie realizacji poszczególnych prac warsztatowych i nie bez powodu dla większości przedsiębiorców stanowi pierwszy mebel kupowany do swojej firmy.
Liczy się jakość!
Stół warsztatowy, aby był w stanie spełnić wszelkie oczekiwania przedsiębiorcy lub pracowników, powinien mieć konstrukcję zgodną z aktualnymi standardami. W Metalfactor nie uznajemy żadnych półśrodków oraz kompromisów, co widać doskonale po jakości naszych produktów. Przede wszystkim nowoczesne modele o wzmocnionej budowie mogą wytrzymać nawet 1000 kg obciążenia statycznego, co w zasadzie bez problemu powinno wystarczyć do pracy w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu oraz gospodarki.
Wszystkie są ciężkie i solidne, głównie za sprawą mocnej konstrukcji opartej o stalowe blachy o grubości nawet 2 mm, a także praktycznie w eksploatacji. Warto, aby do szuflady można było zmieścić nawet masywne i szczególnie ciężkie akcesoria i narzędzia. W firmie Metalfactor z tego względu stawiamy na szuflady o nośności od 40 kg do nawet 60 kg.
Do specyfiki pracy oraz rodzaju obrabianych materiałów warto dostosować także blat roboczy, który powinien być w pełni zgodny z rodzajem wykonywanej pracy. Oferujemy modele wykonane z klejonki bukowej, gumy olejoodpornej, blachy kwasoodpornej, sklejki lakierowanej, a także blachy ocynkowanej oraz wykładziny PCV. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się różnymi właściwościami technicznymi, dlatego na wybranym stole warsztatowym powinien znaleźć się ten dopasowany idealnie do specyfiki danej pracy.
Stół warsztatowy – wymiary odpowiednie do zapotrzebowania
Wymiar stołów warsztatowych powinien być dopasowany, podobnie jak np. sama konstrukcja oraz materiał zastosowany na blaty, do rodzaju wykonywanej pracy. Liczy się, aby wielkość stołu nie była przeszkodą – niedopuszczalne jest, aby zbyt duży wariant zasłaniał przejścia istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. drogi ewakuacyjne. Stołem warsztatowym nie warto także zasłaniać korytarzy lub drzwi w taki sposób, aby trzeba było go odsuwać w trakcie przenoszenia ciężkich czy dużych, nieregularnych przedmiotów.
Stół nie powinien jednak być zbyt mały. Niewielkie wymiary zewnętrzne, które np. utrudniają niektóre prace, mogą nie dość, że je spowalniać i zmniejszać wydajność zakładu, to także stanowić pewne niebezpieczeństwo uszkodzenia obrabianych przedmiotów poprzez np. ich upuszczenie na posadzkę. Podobnie duży problem jest przy stołach warsztatowych zbyt niskich lub odwrotnie – zbyt wysokich w stosunku do wzrostu pracownika oraz rodzaju artykułów poddanych obróbce. Warto w każdej firmie mieć stół warsztatowy dopasowany idealnie do wybranego zakresu robót.
Jaka powinna być wysokość stołu warsztatowego?
Wysokość stołu warsztatowego to klucz do sukcesu, gdyż, podobnie jak inne wymiary, powinna być idealnie skorelowana z rodzajem wykonywanej pracy. Wymiar ten warto dopasować przede wszystkim do wzrostu pracownika i to właśnie on powinien mieć zagwarantowane wygodne warunki pracy. Wykonywanie obowiązków przy zbyt wysokim stole wymaga uginania dłoni w łokciach oraz unoszenia ramion, podczas gdy przy zbyt niskim – nachylania się, co z kolei nadwyręża kręgosłup. Warto zatem wypośrodkować wymiary i dostosować je do wzrostu operatora oraz pozycji pracy. W pozycji siedzącej stół może być znacznie niższy niż w przypadku, gdy praca przebiega na stojąco.
Przyjęło się, że wysokość stołu roboczego wynosi przeważnie od 85 do 90 cm. To jednak ogólna wartość, która może ulec zmianie na podstawie wzrostu konkretnego użytkownika, jak i rodzaju obrabianych materiałów czy komfortu. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby był nieco wyższy lub niższy.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór stołu warsztatowego z regulowanymi nóżkami, które można obniżyć lub podwyższyć w razie potrzeby. To oznacza, że można zmieniać wysokość stołu roboczego w zależności od konkretnej osoby czy sposobu jej pracy.
Wysokość stołu roboczego ma decydujący wpływ na komfort pracy
Warto wiedzieć, że szerokość stołu warsztatowego jest oczywiście bardzo istotna, podobnie jak np. małe pojemniki magazynowe czy dodatkowe wyposażenie, które w znacznym stopniu zwiększa wygodę pracowników. Wysokość blatu roboczego jest przy tym wręcz kluczowa, gdyż wpływa na komfort pracy w jeszcze większym stopniu. Źle dopasowanym blatem roboczym można zniweczyć wszelkie plany związane z zapewnieniem swoim pracownikom optymalnego komfortu i bezpieczeństwa.
FAQ:
1. Jaka powinna być wysokość blatu roboczego?
Wysokość blatu roboczego powinna być dopasowana do jednej, konkretnej osoby, jeśli pomiędzy pracownikami występuje różnica wzrostu. W innych przypadkach dobrze jest zastosować kilka stołów roboczych bądź zakupić model z regulowaną wysokością nóżek. Standardem jest 85 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę wartość podwyższyć lub zmniejszyć.
2. Jakie powinny być wymiary stołu warsztatowego?
Stół warsztatowy warto dopasować do ilości wolnej przestrzeni wokół niego. Nie powinien być zbyt duży, aby nie ograniczał możliwości swobodnego poruszania się po zakładzie, jak i na tyle mały, aby nie gwarantować łatwości obróbki, np. drewna czy stali.
3. Do czego służy stół warsztatowy?
Stół warsztatowy stanowi podstawowe rozwiązanie w każdym warsztacie. Sprawdzi się w obróbce drewna, w mieszkaniu majsterkowicza, w montażowniach, w zakładach produkcyjnych oraz w siedzibach firm, zajmujących się np. wytwórstwem elementów mechanicznych. Zapewnia wygodną przestrzeń roboczą i chroni obrabiane produkty przed zniszczeniem.